Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nad Niemnem - streszczenie

życie, byłaby jego utrzymanką w dworze w Osowcach. Oburzona Justyna odrzuca propozycję. Urażony jej słowami Zygmunt wraca do domu i proponuje matce sprzedanie dworu i wyjazd zagranicę. Pani Andrzejowa stanowczo odmawia, a rozdrażniony syn stwierdza, że nie może wytrzymać wśród wiejskiego krajobrazu i widoków stajni i bydła. Matka wspomina mu o ideałach, które kierowały życiem ojca, przywiązanie do ziemi, miłość do ludu. Ale Zygmunt nazywa ojca nieszkodliwym szaleńcem. Pani Andrzejowa pojmuje, że źle wychowała jedynaka i jest już za późno na jakiekolwiek zmiany.


Nadchodzi dzień wesela Elżuni i Franka Jaśmonta. W ceremonii uczestniczą goście z okolicznych wsi, są także Justyna, Witold oraz Marta. To okazja do pierwszego od wielu lat spotkania Marty z Anzelmem. W czasie wesela Bohatyrowicze rozmawiają o przegranym procesie z Benedyktem Korczyńskim, planując, że poproszą o mediację jego syna, Witolda. Jan i Justyna wspólnie wypływają łódką na Niemen.


Witold wraca do Korczyna, by porozmawiać z ojcem. Mówi mu o prośbie Bohatyrowiczów w sprawie darowania długu. Benedykt nie chce jej spełnić, obwiniając swoich przeciwników o chciwość i nieuctwo. Syn twierdzi, że to wina także ich, Korczyńskich, bo pozostawili sobie biedną zaściankową szlachtę, nie dbając o jej rozwój, nie pomagając jej. Pod wpływem słów Witolda Benedykt przypomina sobie własne ideały sprzed lat. Syn i ojciec godzą się, Benedykt obiecuje darować karę Bohatyrowiczom. Planują wspólną wyprawę do mogiły.


Rankiem Witold informuje Bohatyrowiczów o decyzji ojca. Radość szlachty jest wielka. Wesele w zaścianku dobiega końca – Jana odwiedza Jadwiga Domuntówna, by powiedzieć, że nie czuje do niego żalu, iż wybrał inną, Justynę. Jan biegnie za Justyną nad Niemen, tam przy zachodzącym słońcu, wyznają sobie miłość i zaręczają


Komentarze

    7 + 10 =