Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nad Niemnem - streszczenie

wychowywała jedynego syna. Zygmunt stał się egoistą i samolubem, nie potrafiącym zadbać o szczęście innych. Jego młoda żona, Klotylda, zaniepokojona zainteresowaniem Zygmunta Justyną, prosi panią Andrzejową, by porozmawiała z synem.


Justyna z Witoldem wracają z Bohatyrowicz do Korczyna. Ostatnio są częstymi gośćmi w zaścianku, pomagają tam przy żniwach. Witold jest świadkiem sceny, jak jego ojciec karci chłopa, który zepsuł żniwiarkę. Benedykt grozi, że obciąży chłopa kosztami naprawy maszyny. Witold łagodzi konflikt, obiecuje, że pomoże zreperować żniwiarkę, jednocześnie mówi, że chłopi powinni być szkoleni w jej obsłudze. Wywołuje to kłótnię ojca z synem.
Do Korczyna przybywa Kirło. Wychwala Różyca i jego zamożność, zapewnia, że to świetny kandydat na męża. Zdaniem Kirły i domowników, Różyc byłby świetną partią dla Justyny. Entuzjazmu wobec bogacza nie podziela Benedykt, nazywając go darmozjadem.


W Korczynie pojawia się także Elżusia, by oficjalnie zaprosić Justynę na swoje wesele. Panna Orzelska ma być tam druhną. W ceremonii chce uczestniczyć także Leonia, młodsza siostra Witolda, ale stanowczo sprzeciwia się temu jej mama, Emilia Korczyńska. Dochodzi do sprzeczki z synem i nawrotu choroby matki. Benedykt obwinia Witolda o brak szacunku dla rodzicielki, to powód do kolejnej kłótni ojca i syna. Mimo nie najlepszych stosunków, jakiś czas potem Benedykt prosi Witolda o złożenie wizyty Darzeckim i wybłaganie u Darzeckiej przedłużenia spłaty długu. Syn stanowczo odmawia. Relacje ojca z synem pogarszają się jeszcze bardziej. Po zakończeniu żniw następuje radosny epizod dla Benedykta – wygrywa proces z Bohatyrowiczami, ma od nich dostać tysiąc rubli odszkodowania. Tego samego wieczoru do Korczyna przybywa Zygmunt, by spotkać się z Justyną. Proponuje dziewczynie wspólne


Komentarze

    6 + 4 =