Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nad Niemnem - streszczenie

który przyjaźnił się z Bohatyrowiczami i zginął w powstaniu styczniowym.


Jan i Justyna płyną na drugi brzeg Niemna, by odwiedzić mogiłę powstańczą. Jan opowiada jak ostatni raz widział ojca. Wieść o śmierci Andrzeja Korczyńskiego i Józefa Bohatyrowicza przyniósł Anzelm. Ośmioletni Jan pobiegł do dworu Korczyńskich, by przekazać ją Benedyktowi. Słuchając opowieści Jana, Justyna zdaje sobie sprawę, że chce zmienić swe dotychczasowe życie. Nie podobają się jej miłostki i romanse, jakie zaoferować może Zygmunt Korczyński czy zainteresowanie Różyca. Dziewczyna mówi, że nie podoba się jej egzystencja bez pracy i jasnego celu. Jan opowiada o swoich zmartwieniach – to ciągłe kłótnie i waśnie, do jakich dochodzi we wsi oraz konflikty z Benedyktem. Justyna i Jan muszą wracać, idzie burza. Płyną czółnem na drugi brzeg, do wioski, przemoknięci, wchodzą do chaty Anzelma. Obecna tam Elżunia Bohatyrowiczówna zaprasza Justynę i Witolda na swoje wesele. Po kolacji Anzelm zwierza się, że przed laty kochał Martę Korczyńską i chciał się z nią ożenić. Jednak panna odrzuciła jego oświadczyny. Potem Anzelm ciężko chorował. Do chaty przybywają kolejni goście – to Jadwiga Domuntówna i jej dziadek Jakub. Starzec opowiada historię o swoim bracie, który walcząc w oddziałach Napoleona zamarzł, wracając z kampanii rosyjskiej. Jadwiga, widząc w chacie Justynę,  jest bardzo zazdrosna o Jana.


Późnym wieczorem Justyna wraca do Korczyna. Dowiaduje się, że pytał o nią Różyc. Marta potwierdza, iż miała wyjść za Anzelma, ale bała się ciężkiej pracy i drwin znajomych. Teraz żałuje.


W Osowcach mieszka pani Andrzejowa Korczyńska, matka Zygmunta. Poślubiła męża z wielkiej miłości, ponieważ nie miał wielkiego majątku ani znanego nazwiska. Po kilku latach Andrzej zginął w Powstaniu Styczniowym. Matka samotnie


Komentarze

    7 + 8 =