Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nad Niemnem - streszczenie

lekarza. Specjalista orzeka, że pani Korczyńskiej nic poważnego nie jest, natomiast niepokoi się kaszlem Marty. Stara panna nie pozwala się jednak zbadać i ucieka do spiżarni.
Do Korczyna przyjeżdża pan Darzecki, mąż Jadwigi, siostry Benedykta, by upomnieć się o posag żony. Darzecki tłumaczy, że ma poważne wydatki, które musi pokryć. Dla Benedykta kilkanaście tysięcy rubli to kwota ogromna. Może ją zdobyć albo pożyczając pieniądze na lichwiarski procent albo sprzedając las, w którym leży powstańcza mogiła. Postawę ojca w rozmowie z Darzeckim krytykuje Witold. Syn zarzuca Benedyktowi zbytnią uległość w stosunku do człowieka pustego, który uznaje tylko bogactwo i blichtr, a także wychowywanie swojej siostry na próżną lalkę, taką jak córki Darzeckiego. Dochodzi do kłótni, ojciec wyrusza na objazd pól, syn z kolegą, Julkiem Bohatyrowiczem idzie na ryby.

Do Korczyna przybywa Kirło, pozwalając sobie na kolejny żart. Oświadcza pannie Teresie, przyjaciółce Emilii Korczyńskiej, że pan Różyc jest wielce nią zainteresowany, być może nawet zamierza się jej oświadczyć. Teresa bierze te słowa na serio, Kirło, śmiejąc się z jej naiwności, mówi, że chodzi o Justynę. Ta słyszy słowa Kirły, ale nie jest uradowana. Justyna czyta list od Zygmunta Korczyńskiego, który chce się z nią spotkać. Dziewczyna drze list na kawałki.


W osadzie Bohatyrowiczów zaczynają się żniwa. Do pracy przyłącza się także Justyna, która przyszła tam z wizytą. Dziewczyna poznaje mamę Jana, kobieta mówi jej, że cieszyłaby się ze związku Jana z Jadwigą Domuntówną. Do wsi przychodzi też Witold, jak się okazuje jest on częstym gościem u Bohatyrowiczów, młody student udziela im rad co do prowadzenia gospodarstwa. Witold zostaje przedstawiony Anzelmowi. Ten stwierdza, że młody chłopak jest bardzo podobny do Andrzeja Korczyńskiego,


Komentarze

    9 + 7 =