Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nad Niemnem - streszczenie

Bohatyrowicza, rozmawiają też o gospodarstwie. W pewnej chwili nadchodzi Jadwiga Domuntówna, młoda panna i najlepsza partia w Bohatyrowiczach. Widać, że Jadwiga zakochana jest w Janku. Justyna i Jan dochodzą do zagrody Bohatyrowiczów, panna Orzelska poznaje Anzelma i Fabiana. Anzelm wspomina Martę, która kiedyś bała się ciężkiej pracy a teraz, jak mówi Justyna, zajmuje się wszystkim w Korczynie. Panna Orzelska nie chce wracać do dworu, dlatego postanawia iść z Bohatyrowiczami na mogiłę Jana i Cecylii. To przodkowie rodu Bohatyrowiczów, przybyli na Litwę pod koniec średniowiecza. Wycięli lat, razem z okolicznymi mieszkańcami założyli osadę i mieli dwanaścioro dzieci. Pewnego razu na Litwę przybył król Zygmunt August. Doceniając ciężką pracę Jana i Cecylii nadał im tytuł szlachecki i nazwisko Bohatyrowicze.

Tom II

Do Olszynki, majątku zamieszkanego przez Kirłów, przybywa Różyc. Chce namówić panią Kirłową, by pomogła mu w kontaktach z Justyną. Różyc wyznaje, że panna bardzo przypadła mu do gustu, sugeruje, że zainteresowanie nią pomaga przezwyciężyć apatię, w jakiej jest pogrążony. Okazuje się także iż Różyc zażywa morfinę, uzależnił się od niej, uśmierzając ból wywołany ranami, jakie odniósł w pojedynku. Prostoduszna Kirłowa proponuje Różycowi, by ożenił się z Justyną, ale on odrzuca ten pomysł. Widząc niedostatek, w jakim żyje kuzynka, Różyc proponuje stanowisko rządcy swojego majątku dla jej męża. Kobieta odmawia, bo Kirło jej zdaniem, nie nadaje się do takiej funkcji. Różyc nalega, by Kirłowa pozwoliła mu sfinansować edukację swoich synów.
W ogrodzie Marynia rozmawia z Witoldem Korczyńskim. Widząc ich Kirłowa niepokoi się, co może wyniknąć z ewentualnego uczucia młodych.


Justyna wraca do Korczyna. Okazuje się, że Emilia znowu gorzej się poczuła i trzeba było wezwać


Komentarze

    10 + 9 =