Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nad Niemnem - streszczenie

żona, siostra Jadwiga z mężem, panem Darzeckim i córkami oraz Justyna z ojcem. Różyc z Zygmuntem rozmawiają o nudzie, spowodowanej życiem na takim odludziu, jak majątek w Korczynie. Rozmowę słyszy Witold, syn Benedykta. Natychmiast chce dowiedzieć się od Różyca, w jaki sposób zarządza on swoimi majątkami. Dla pana Teofila jest to temat nieciekawy, zbywa młodzieńca. Benedykt opowiada gościom o koszmarach, jakie go dręczą – chodzi o najazd wojsk na Korczyn i proces o ziemię z Bohatyrowiczami.

 
Na imieninach pojawia się żona Kirły z dziećmi. Witoldowi podoba się córka Kirłów, Marynia. Różyc zainteresował się Justyną, chce namówić Kirłową by zaprosiła go do siebie i w tym samym czasie zaprosiła także Justynę. Do młodej panny Orzelskiej przysiada się także Zygmunt Korczyński, próbując odnowić dawną miłość. Zabiegi Zygmunta niepokoją jego młodą żonę, Francuzkę Klotyldę. Justyna odrzuca zaloty Korczyńskiego, oburzona propozycjami jego oraz nachalnym zachowaniem Różyca ucieka z salonu. Chce porozmawiać z Martą, ale trafia na nieodpowiedni moment, bo ta rozbiła właśnie karafkę i zdenerwowana Marta nie ma czasu na rozmowę.

Justyna opuszcza dwór i wędruje polami. Rozmyśla o swej młodości, kiedy miała 14 lat, zmarła jej matka, nie mogąc znieść romansu ojca z guwernantką. Wtedy Justyna zamieszkała w Korczynie, pod opieką Benedykta. Często bywała w Osowcach, gdzie mieszkał Zygmunt Korczyński. Młodzi zakochali się w sobie, Zygmunt oświadczył się Justynie, ale pod presja rodziny chłopca, udaremnił małżeństwo. Zakochana Justyna bardzo to przeżyła. Zygmunt wyjechał zagranicę na studia malarskie.


Wędrując polami dziewczyna spotyka Janka Bohatyrowicza zajętego orką. Młodzi rozmawiają, Justyna opowiada o niezbyt udanym dla niej przyjęciu, wspólnie wspominają Martę i stryja Jana, Anzelma


Komentarze

    2 + 10 =