Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nad Niemnem - streszczenie

radząc jej by na choroby i ból zastosowała morfinę. Do Korczyna przybywają dzieci – dwudziestoletni Witold i czternastoletnia Leonia. Rodzice witają ich serdecznie. W salonie Różyc rozmawia z Kirłą o Justynie. Kirło zdradza, że dziewczyna była zakochana w Zygmuncie Korczyńskim, ale na ślub nie zezwoliła rodzina. Na górze Justyna robi wyrzuty ojcu, że pozwala żartować z siebie Kirle.


Właściciel Korczyna, pan Benedykt, miał dwóch braci, Andrzeja i Dominika oraz siostrę Jadwigę. Cały majątek przypadł najmłodszemu Benedyktowi, najstarszemu Andrzejowi ojciec kupił folwark i polecił obu synom utrzymywanie Dominika oraz siostry. Andrzej zginął w Postaniu Styczniowym, razem z nim poległ Jerzy Bohatyrowicz z zaścianka szlacheckiego. Ich ciała spoczęły w lesie, w miejscu, które nazwano Mogiłą. Dominik został zesłany do Rosji, a na Korczyn carskie władze nałożyły ogromne podatki. Benedykt robił wszystko, by utrzymać folwark i nie zbankrutować. Pochłaniała go praca i dbanie o majątek. Ciągłe kłótnie i zatargi sąsiedzkie doprowadziły do pogorszenia stosunków z Bohatyrowiczami. Ciężkiej pracy Benedykta nie zaakceptowała jego żona, Emilia. Ona oczekiwała od męża romantycznych uniesień, czytania poezji i spędzania większości czasu wspólnie. Kiedy okazało się, że jej życzenia nie są możliwe do spełnienia, poprosiła męża, by wypłacał jej stałą pensję, którą przeznaczała na kupowanie książek i ozdób oraz urządzanie saloniku. Zesłany do Rosji Dominik przyzwyczaił się do życia w tym kraju, namawiał nawet Benedykta, by sprzedał Korczyn i przyjechał do niego do pracy. Ale Benedykt odmówił.


Ostatni dzień czerwca to wielkie święto w Korczynie. Przypada wtedy dzień imienin pani Emilii. Na uroczystość przybyli wspomniani już Kirło i Różyc, wdowa po Andrzeju Korczyńskim, jej syn Zygmunt i jego francuska


Komentarze

    8 + 10 =